Sports

Thu
16
Mar

Edna results from Cuero Gobbler relays

The running events were not held for junior varsity teams.
JV Triple Jump
Javonte Seymore placed 5th with a distance of 37’ 1/4”
JV Triple Jump
Anna Mahaffey placed 4th with a distance of 28’2 1/4”

Thu
16
Mar

Industrial grad assists in VC win

VICTORIA – Sophomore Jake Schulte, an Industrial High School graduate, scored 14 points Wednesday night to help Victoria College Pirates take a 92-79 Texas Collegiate Club Sports League win over the University of the Incarnate Word at VC’s Sports Center.
VC’s Desean Green led all scorers with 27 points. Randy Perales had 19 and Austin Wehling added 16 for the Pirates, who reached a 9-4 record after the win.

Tue
14
Mar

8th grade boys Yoakum JH track meet results

Yoakum Junior High track meet on 3/2-8th Grade Girls- Overall points
Cade 93
Cuero 76
Edna 77
Gonzales 36
Howell 83
Industrial 35
Patti Welder 39
Sea Drift 5
Stroman 101
Yoakum 44

Shot Put
Plc Name Distance School
1 Romero 37'4.25" Yoakum
2 Garle 37'0.5" Cade
3 Derouen 36'3.5" Cuero
4 Gomez 34'10.5" Gonzales
5 Cuellar 34'8.25" Stroman
6 Bermea 34'2.5" Industrial

Discus
Plc Name Distance School
1 Garza 112' Cade
2 Deroven 107'7.75" Cuero
3 Blundell 94'9" Howell
4 Lozano 85'3" Industrial
5 Perez 84'3" Gonzales
6 Jones 83'7" Cade

High Jump
Plc Name Distance School
1 John Martinez 5'2" Cade
2 Jarius Jones 5'2" Yoakum
3 Tarver 5'2" Edna
4 Mathis 5'0" Cuero
4 Jorge Duron 5'0" Cade
6 Jose Aguilar 5'0" Cade

Tue
14
Mar

8th grade girls Yoakum JH track meet results

Yoakum Junior High track meet on 3/2-8th Grade Girls- Overall points
Cade 98
Cuero 104
Edna 55
Gonzales 126
Howell 15
Industrial 61
Patti Welder 49
Sea Drift 0
Stroman 4
Yoakum 77

Shot Put
Plc Name Distance School
1 Marina 31'9" Yoakum
2 Abby F 31'7" Industrial
3 Alex H 30'8.5" Yoakum
4 Hayley S. 30'6" Gonzales
5 Joanna H 29'8.5" Edna
6 Kaitlyn 29'4.5" Gonzales

Discus
Plc Name Distance School
1 Williams 68'1.5" Edna
2 Abby 67'4" Industrial
3 Villarreal 65'1" Yoakum
4 Kaitlyn 64'2" Gonzales
5 Haynes 64'0.25" Edna
6 Josie 63'11.75" PattiWelder

High Jump
Plc Name Distance School
1 Rojas 4'10" Cade
2 Goodwine 4'6" Cade
3 Matcek 4'6" PattiWelder
4 Coe 4'4" Cuero
5 Gibson 4'4" Cuero
6 Keith 4'4" Edna

Tue
14
Mar

7th grade boys Yoakum JH track meet results

Yoakum Junior High track meet on 3/2-7th Grade Boys- Overall points
Cade 103
Cuero 40
Edna 39
Gonzales 34
Howell 100
Industrial 153
Patti Welder 37
Sea Drift 20
Stroman 38
Yoakum 18

Shot Put
Plc Name Distance School
1 Kallus 34'5.5" Industrial
2 Espino 32'9.5" Edna
3 Mendieta 31'9.75" Stroman
4 Stevens 31'3.75" Gonzales
5 Bustamante 31'2.5" Yoakum
6 Fuentes 30'11" Cade

Discus
Plc Name Distance School
1 Kallus 104'4" Industrial
2 Reed 99'10.75" Edna
3 Loa 85'2.5" Cade
4 Stevens 82'2.75" Gonzales
5 Arroyo 80'5.5" Cuero
6 Bakken 79'5.25" Gonzales

High Jump
Plc Name Distance School
1 Keondre Steen 5' Stroman
2 Mason Roe 5' Industrial
3 Germaine Bellfield 4'10" Howell
4 Lauper 4'10" Edna
5 Dylan Gieslhart 4'10" Industrial
6 Dion Green 4'8" PattiWelder

Tue
14
Mar

7th grade girls Yoakum JH track meet results

Yoakum Junior High track meet on 3/2-7th Grade Girls- Overall points
Cade 171
Cuero 128
Edna 88
Gonzales 79
Howell 26
Industrial 38
Patti Welder 12
Sea Drift 0
Stroman 1
Yoakum 46

SHOT PUT
Plc Name Distance School
1 Stepanie 32'5" Gonzales
2 Gale 31'6" Cuero
3 Allysah 29'4" Yoakum
4 Barbra 28'5.5" Cade
5 Kirsten 28'4" Yoakum
6 Kaylee 26'7.5" Edna

Discus
Plc Name Distance School
1 Stephanie 70'3.25" Gonzales
2 Smith 69'2.25" Yoakum
3 Prukop 65'10.75" Industrial
4 Kayley 64'7.75" Edna
5 DeLaRosa 57'1" Yoakum
6 Nall 57'0.5" Cuero

High Jump
Plc Name Distance School
1 Norton 4'4" Cade
2 Z'Vanna Gray 4'4" Cuero
3 Farias 4' Cade
4 Dreir 4' Cuero
5 Gray 4" Cuero
6 Sanders 4' Edna

Thu
09
Mar

Edna Cowboys tussle with Gobblers

By Michael Brooks
Rainy weather and a third early season game against the Cuero Gobblers was what the Edna Cowboys baseball team faced this week.
Edna lost the opening game of the Cuero Tournament and then fought their way back to defeat the Gobblers in the championship game of the same tournament.
In the third meeting on Feb. 28, Cuero got their revenge for their loss and defeated the Cowboys 13-4.
Aided by some Edna miscues in the field, the Gobblers scored three second inning runs, and then added four more in the third.
"We were high on ourselves, coming off of that tournament win. I told the guys Cuero would come in with a chip on their shoulders after we beat them in their own house," Head Coach Eric Vazquez said. "They capitalized on our mistakes, scored on some errors, and we never could get anything going."

Wed
08
Mar

State bound powerlifter

Tiffany Goranson was wearing her first place medal from the Region IV Division III 3A powerlifting meet at school in the days following her win, and sporting a big smile to go along with it.
The Edna junior lifted a total of 910 pounds, with a squat of 365 lbs. and a bench press of 170 lbs. She was sitting in second place behind Buna’s Alyssah Cunningham with a difference of 15 lbs. after the bench press, but a deadlift from Goranson of 375 lbs. outshined Cunningham’s deadlift by 125 lbs. and put her in first and getting her state.
“My freshman year I made it to regionals but bombed out. Last year I placed third at regionals and missed going to state by one spot,” Goranson said.
The top two placements in each weight category will compete at the Texas High School Women’s powerlifting meet in Waco on Saturday, March 18.

Thu
02
Mar

Ganado junior high boys Tidehaven track results

7th Boys-Team 4th
4x200 Relay-4th-Eric Aguilar, Josiah Sterling, Lane Benavides, Alexis Martinez
Brandon Almeda- 3rd 100m dash, 5th 400m dash
Beau Galleti-6th 200m dash, 3rd 400m dash, 6th Triple Jump
Riley Hurt-2nd 400m dash, 5th Long Jump, 2nd High Jump
Dylan Alvarez- 5th Shot Put, 5th Discus
Logan Riojas-3rd Discus

8th Boys
Team-3rd
Erik Alvarez-3rd 100m, 5th 300m hurdles
Trevor Vasquez-5th 800 meter, 5th Pole Vault
Bruce Burttschell- 6th 2400 meter
Tyrin Brito- 3rd Long Jump
Larson Workman-2nd Discus
Sabian Martinez-3rd Discus
Julian Martinez-5th Discus
Noah Thedford-5th Triple Jump
4x100 Relay- 6th-Nick Fitzgerald, Larson Workman, Candido Hernandez, Erik Alvarez
4x200 Relay-4th-Chris Gobellan, Candido Hernandez, Larson Workman, Tyrin Brito
4x400 Relay-4th-Nick Fitzgerald, Noah Thedford, Candido Hernandez, Tyrin Brito

Thu
02
Mar

JV Edna track meet results

JV girls standings
1st Goliad 211 points
2 Cuero 164
3 Edna 78
4 Palacios 75
5 Industrial 18

Shot Put
4th Cowgirl Kenia Andres 25’4”

Discus
1st Cobra Hope East 72’4”; 3rd Cowgirl Sydney Peters 67’1”; 4th Cowgirl Kenia Andres 65’7”

Long Jump
6th Cowgirl Allison Rosa 12’5”

Triple Jump
2nd Cobra Skylar King 29’11 3/4”; 5th Cowgirl Bayleigh Snider 24’11 1/4”

4x100 relay
3rd Edna 58.22

800 meter dash
3rd Cowgirl Haley Davis 3:08.58; 4th Cowgirl Elizabeth Alex 3:13.27; 5th Cowgirl Lexi Reyes 3:13.67

100 meter dash
5th Cowgirl Kaitlyn Morton 13.62

4x200 relay
3rd Edna 2:05.35

300 meter hurdles
tied for 4th Cowgirl Bayleigh Snider 56.59

200 meter dash
5th Cowgirl Kaitlyn Morton 30.91

1600 meter run
3rd Cowgirl Haley Davis 7:51.52; 4th Cowgirl Kenia Andres 8:05.06

4x400 relay
4th Edna 5:10.20

Pages

Subscribe to RSS - Sports